Konjunktiv prézenta a aoristu aktiva a media

Konjunktiv je další slovesný způsob vedle indikativu a imperativu. Tvoří se od všech slovesných kmenů kromě futurálního vždy stejnými koncovkami.

Čeština konjunktiv nemá a nemá ani žádný jiný způsob, který by se konjunktivu podobal - český kondicionál je něco naprosto odlišného. Nejpřiměřenějším způsobem jak si osvojit, co řecký konjunktiv je a co znamená, je porozumět jeho použití.

Funkce konjunktivů se významně liší podle toho, jsou-li použity ve větě hlavní, nebo vedlejší. Zatímco v hlavních větách je konjunktiv plnovýznamovým reprezentantem subjektivního vztahu podmětu k budoucímu ději, ve větách vedlejších se jeho užití formalizuje podle gramatických pravidel. - Konjunktivy ve vedlejších větách jsou často jen jakýmsi formálním pokračováním subjektivního vztahu k budoucnosti, který vyjadřuje buď řídící sloveso ve větě hlavní (u vět snahových a obavných), nebo logicko-sémantická struktura vedlejší věty samé (u vět účelových):

V hlavních větách je konjunktiv plnovýznamovým reprezentantem subjektivního vztahu podmětu k budoucímu ději a může mít tři funkce, které jsou v základních formách většinou vázané jen na některé tvary konjunktivu.

Konjunktiv je v některých případech nahraditelný indikativem futura. Futurum samo žádný konjunktiv nemá. V jiných případech může být konjunktiv nahrazen imperativem. Také v některých vedlejších větách časových a podmínkových se konjunktiv používá ve spojitosti s futurem a imperativem. Z jeho užívání můžeme tedy vyvodit, že konjunktiv je způsob, kterým mluvčí vyjadřuje svůj subjektivní postoj k budoucímu ději - očekávání, nejistotu, obavu, požadavek, snahu...

Zapamatujte si: Futurum žádný konjunktiv nemá!!!

Tvary konjunktivů

Koncovky konjunktivu se podobají koncovkám indikativu prézenta, liší se od nich většinou délkou samohlásky nebo dvojhlásky. Koncovky konjunktivů jsou u všech časů stejné.

Koncovky konjunktivů jsou u všech kmenů stejné. Pouze u α-kmenových a ο-kmenových sloves stažených dochází v konjunktivu prézenta k jejich proměnám v souladu s pravidly stahování samohlásek. U ε-kmenových stažených sloves se koncovky konjunktivu prézenta liší od konjunktivních koncovek sloves nestažených pouze druhem a polohou přízvuku.

Slovesa souhlásková a samohlásková nestažená

osoba aktivum medio-pasivum
singulár plurál singulár plurál
1. λύ-ω λύ-ωμεν λύ-ωμαι λυ-ώμεθα
2. λύ-ῃς λύ-ητε λύ-ῃ λύ-ησθε
3. λύ-ῃ λύ-ωσιν λύ-ηται λύ-ωνται

Slovesa samohlásková stažená

osoba aktivum medio-pasivum
singulár plurál singulár plurál
1. ἀγαπῶ
πληρῶ
ποιῶ
ἀγαπῶμεν
πληρῶμεν
ποιῶμεν
ἀγαπῶμαι
πληρῶμαι
ποιῶμαι
ἀγαπώμεθα
πληρώμεθα
ποιώμεθα
2. ἀγαπᾷς
πληροῖς
ποιῇς
ἀγαπᾶτε
πληρῶτε
ποιῆτε
ἀγαπᾷ
πληροῖ
ποιῇ
ἀγαπᾶσθε
πληρῶσθε
ποιῆσθε
3. ἀγαπᾷ
πληροῖ
ποιῇ
ἀγαπῶσιν
πληρῶσιν
ποιῶσιν
ἀγαπᾶται
πληρῶται
ποιῆται
ἀγαπῶνται
πληρῶνται
ποιῶνται

Otázky a úkoly:

  1. Srovnejte, jaké rozdíly v konjunktivních koncovkách působí stahování u jednotlivých kmenů stažených sloves.
  2. V kterých tvarech má u stažených i nestažených sloves konjunktiv stejnou koncovku jako indikativ?

Konjunktiv aoristu se tvoří od příslušného aoristového kmene konjunktivními koncovkami. Konjunktiv neoznačuje minulý děj, a proto ani konjunktiv aoristu nemá augment.

Konjunktiv aoristu silného

osoba aktivum medium
singulár plurál singulár plurál
1. φύγ-ω φύγ-ωμεν γέν-ωμαι γεν-ώμεθα
2. φύγ-ῃς φύγ-ητε γέν-ῃ γέν-ησθε
3. φύγ-ῃ φύγ-ωσιν γέν-ηται γέν-ωνται

Konjunktivy aoristu slabého

osoba aktivum medium
singulár plurál singulár plurál
1. λύσ-ω λύσ-ωμεν λύσ-ωμαι λυσ-ώμεθα
2. λύσ-ῃς λύσ-ητε λύσ-ῃ λύσ-ησθε
3. λύσ-ῃ λύσ-ωσιν λύσ-ηται λύσ-ωνται

Všimněte si: Tvar λύσω může být 1. sg. ind. fut. akt. nebo 1. sg. konj. aor. akt.

Poznámka: Stejně se tvoří i konj. aor. stažených sloves: (ἀγαπήσῃς, ποιήσῃ, πληρώσωμεν atp.) a sloves plynných a nosových:

osoba aktivum medium
singulár plurál singulár plurál
1. μείνω μείνωμεν κρίνωμαι κρινώμεθα
2. μείνῃς μείνητε κρίνῃ κρίνησθε
3. μείνῃ μείνωσιν κρίνηται κρίνωνται