Futurální kmen

Úkol: Nejprve si zopakujte téma slovesné kmeny z úvodu ke konjugaci.

Futurum se tvoří od futurálního časově-vidového kmene. Jeho systém podobně různorodý jako systém aoristu. Řecká slovesa mají zpravidla dva futurální kmeny:

  1. kmen pro futurum aktivní a mediální
  2. kmen pro futurum pasivní

Vidové rozdíly u futurálních tvarů nehrají roli, jsou neutralizované, takže je možné je překládat dokonavě i nedokonavě. Pouze futurum pasivní se překládá zpravidla dokonavě.

Pro tvoření některých slovesných kmenů je důležité všimnout si, jaká hláska předchází před koncovkou. K takovým slovesným kmenům patří i kmen futurální, o nějž půjde v této kapitole. Budeme se tedy muset nejprve zabývat rozdělením hlásek.

Teoretické třídění hlásek se zakládá na rozdílech mezi nimi, které v běžné komunikaci vnímáme bezprostředně a intuitivně. První a základní je rozdělení hlásek na souhlásky a samohlásky.

U samohlásek nemusíme pro naše potřeby zavádět žádné další rozdělení. Souhlásky se dělí podle několika hledisek do řady subkategorií, které si pro potřeby orientace v řeckém jazyce můžeme zjednodušit takto:

  1. Podle sluchového dojmu:
  2. Podle místa artikulace - toto hledisko se může uplatnit u všech souhlásek, ale nám stačí všimnout si, jak se podle něho třídí souhlásky ražené v řečtině:

Poznámky: