Aorist slabý

Úkol: Nejprve si zopakujte téma slovesné kmeny z úvodu ke konjugaci.

Aorist se tvoří od aoristového časově-vidového kmene. Jeho systém je ve srovnání se systémem kmene prézentního různorodější. Řecká slovesa mají zpravidla dva aoristové kmeny:

  1. kmen pro aorist aktivní a mediální
  2. kmen pro aorist pasivní

Některá slovesa mají tzv. silné tvary, jiná mají tvary slabé. Rozdíl je tu podobný jako třeba mezi silnými a slabými slovesy v němčině nebo angličtině: u slabých sloves se dají kmeny dalších časů odvodit podle jistých pravidel z kmene prézentního, u silných sloves je třeba se formy těchto kmenů naučit - jsou nepravidelné. V tabulce je schematický přehled systému řeckého aoristu.

systém řeckého aoristu
aorist silný aorist slabý
aoristový kmen pasivní kmen aoristový kmen pasivní kmen
tvary aoristu aktivního tvary aoristu mediálního tvary aoristu pasivního tvary aoristu aktivního tvary aoristu mediálního tvary aoristu pasivního

Úkol:

Projděte si kapitolu Třídění řeckých souhlásek, na kterou tu budeme navazovat, a v kapitole Futurum sloves ražených si ujasněte, která slovesa ke slovesům raženým patří.

Slabý aoristní kmen

Většina sloves s kmenem zakončeným na samohlásku nebo dvojhlásku anebo na raženou souhlásku (tzv. slovesa samohlásková a slovesa ražená) netvoří aorist silný, nýbrž tzv. aorist slabý. Kmen aoristu slabého se tvoří podobným způsobem jako kmen futurální a tvary aoristu se od futurálních tvarů liší koncovkami (indikativ aoristu navíc také přítomností augmentu).

Aoristový kmen se tedy u sloves samohláskových a ražených tvoří připojením příznaku -σ- k prézentnímu kmeni: λύσ-. Přitom u sloves ražených dochází podobně jako ve futuru k hláskovým změnám:

  1. u sloves zadopatrových se po připojení σ k zadopatrové souhlásce píše místo obou souhlásek znak ξ: φυλάξ-, κηρύξ-, κράξ-
  2. u sloves zubných dochází po připojení σ k zubné souhlásce k jejímu zániku, takže se píše pouhé σ: δοξάσ-, πείσ-
  3. u sloves retných se po připojení σ k retné souhlásce píše místo obou souhlásek znak ψ: κλέψ-, γράψ-

U sloves samohláskových stažených se před příznakem -σ dlouží kmenový vokál. Těmto slovesů je tu však věnována samostatná kapitola.

Zapamatujte si:

Tvary aoristu slabého

Infinitiv a imperativ aoristu aktiva a media

Infinitiv a imperativ se u aoristu slabého akt. i med. tvoří zvláštními koncovkami. Jejich charakteristickým znakem, který je odlišuje od koncovek prézenta a futura, je nejčastěji samohláska α za kmenovým σ.

  aktivum medium
infinitiv aoristu λῦσ-αι - rozvázat λύσ-ασθαι - rozvázat se
2. osoba imperativu aoristu sg. λῦσ-ον - rozvaž λῦσ-αι - rozvaž se
pl. λύσ-ατε - rozvažte λύσ-ασθε - rozvažte se

Otázky a úkoly:

  1. Ve kterém tvaru není v koncovce α, charakteristické pro aorist slabý?
  2. Který tvar má dvě naprosto odlišné funkce?

Zapamatujte si:

Indikativ aoristu aktiva a media

Zatímco infinitiv, imperativ (ani participium) samy o sobě nepodávají informaci o čase uskutečnění děje, indikativ ano. Indikativ aoristu zařazuje děj do minulosti, a je tedy minulým časem. U aoristu slabého akt. i med. se indikativ tvoří zvláštními koncovkami, pro které je rovněž charakteristická přítomnost samohlásky α za kmenovým σ. Stejně jako indikativ imperfekta má i indikativ aoristu augment.

Úkol: Zopakujte si, jaké jsou druhy augmentu a jak vypadají, v oddílu Zapamatujte si v kapitole Imperfektum.)

osoba aktivum medium
singulár plurál singulár plurál
1. ἔ-λυσ-α

rozvázal jsem
ἐ-λύσ-αμεν

rozvázali jsme
ἐ-λυσ-άμην

rozvázal jsem se
ἐ-λυσ-άμεθα

rozvázali jsme se
2. ἔ-λυσ-ας ἐ-λύσ-ατε ἐ-λύσ-ω ἐ-λύσ-ασθε
3. ἔ-λυσ-ε ἔ-λυσ-αν ἐ-λύσ-ατο ἐ-λύσ-αντο

Všimněte si: Ve kterých tvarech není v koncovce α, charakteristické pro aorist slabý?

Zapamatujte si: